محل تبلیغات شما

کلکتور گرمایی خورشیدی : اصلی‌ترین جزء سیستم گرمایش خورشیدی می‌باشد. عمل جذب تابش خورشیدی و انتقال گرما به سیال توسط این قسمت انجام می‌گیرد. کلکتور خورشیدی بایستی دارای خواص انتقال حرارت خوب، ضریب هدایت حرارتی و ضریب جذب بالا ضریب صدور پایین بوده و در مقابل دماهای بالا پایدار باشد. همچنین بایستی در مقابل خوردگی داخلی و خارجی مقاوم باشند بازده کلکتور بستگی کامل به شرایط و جنس مواد استفاده شده در ساخت آن دارد.


اجزای اصلی یک کلکتور تخت
صفحه جاذب
شیشه
عایق
قاب

صفحه جاذب
مهمترین عنصر در یک کلکتور صفحه جاذب آن است. این قطعه از یک صفحه فی تشکیل می‌شود؛ که لوله‌های عبور سیال بر پشت آن جوش شده است. پوشش روی صفحه جاذب به صورت برگزیده (Selective) و از جنس اکسید تیتانیوم است تا بتواند حداکثر جذب و حداقل انتشار حرارت را داشته باشد. در صورتی که پوشش آن از رنگ مشکی معمولی (Black Paint) باشد، علی‌رغم جذب بالا، انتشار حرارت زیادی نیز خواهد داشت. کلکتورها با استفاده از این صفحات جاذب قدرتمند، عملکرد بسیار خوبی خصوصاً در زمستان‌ها و شرایط ابری دارند.

شیشه
پوشش نهایی کلکتورهای خورشیدی، شیشه‌های مخصوص است. این شیشه‌ها با افزایش عبور طیف مادون قرمز و ماورا بنفش از خود راندمان کلکتورها را افزایش می‌دهند. کلکتورهای خورشیدی سنگرکار از شیشه‌های مخصوص خورشیدی با درصد آهن کم ساخته می‌شوند. هر چه مقدار ذرات آهن در شیشه بیشتر باشد، انتقال نور خورشید به صفحات جاذب کمتر و در مقابل انرژی ورودی در شیشه جذب می‌گردد؛ که باعث اتلاف انرژی خورشیدی و در نتیجه راندمان پایین‌تر می‌شود.

شیشه فاقد یون‌های آهن بوده و توانایی عبور تابش خورشیدی را به میزان ۹۵ درصد دارد. همچنین شیشه‌ها سکوریت شده و دارای مقاومت حرارتی تا ۲۵۰ درجه سانتیگراد می‌باشد.

عایق(Insulation)
بدنه کلکتور باید در مقابل انتقال حرارت عایق باشد تا بتواند حداکثر راندمان را داشته باشد. این عایق معمولاً از جنس عایق‌های معدنی (پشم سنگ) است. عایقها در پشت و کناره‌های جاذب به کار می‌روند.

قاب
قاب کلکتور از جنس آلومینیوم یا ورق گالوانیزه است و سایر اجزای کلکتور را در بر می‌گیرد.

 

 


گروه تاسیساتی یزد تهویه در نظر دارد جهت  رفاه حال مشتریان از خدمات  و کارشناسی رایگان و  مشاوره ی رایگان شما را بهره مند سازد 
  مشاور فروش:09175956588  پناهی     
  آدرس:شعبه1-چهارراه هوابرد به سمت چهارراه سرباز,بعد از ساختمان بهزیستی,ساختمان نبش کوچه, طبقه 2 واحد 4
     شعبه2-بلوار صنایع,بعد از شهرک آرین به سمت گلستان,روبه رو شیمی گیاه بعد از کوچه 28 دکتر حسابی نبش کوچه 28/1
 
 

 


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

موسسه خیریه سگال
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
بلاگ زهرا باقری دروس رشته انسانی ˙·٠•✿ فیزیک _عارفه و رعنا علیزاده واجاری ✿•٠·˙ فاطمه ملازهی فناوری و تلویزیون دیجیتال همه چیز درمورد برق و الکترونیک عقایدیک دختر قرارگاه کمیل گزیده کتاب پلاگین های کاربردی وردپرس